The EH3700ETTS-7.3728M is a ceramic surface mount crystal oscillator from Ecliptek with a standard frequency of 7.3728MHz and a frequency stability of ±100ppm. It has a load capacitance of 15pF and a maximum symmetry of 60 degrees. The oscillator operates over a voltage range of 2.375V to 2.625V and a temperature range of -40°C to 85°C. It is available in a 4-pin CSMD package with a seated plane height of 1.3mm and a pin pitch of 2.54mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Ecliptek EH3700ETTS-7.3728M technical specifications.
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SMD |
| Package/Case | CSMD |
| Package Description | Ceramic Surface Mount Device |
| Lead Shape | Concave Side |
| Pin Count | 4 |
| PCB | 4 |
| Package Length (mm) | 5 |
| Package Width (mm) | 3.2 |
| Package Height (mm) | 1.3(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 1.3(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 2.54 |
| Package Material | Ceramic |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Crystal Oscillator |
| Standard Frequency | 7.3728MHz |
| Frequency Stability | ±100ppm |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Symmetry | 60% |
| Min Operating Supply Voltage | 2.375V |
| Max Operating Supply Voltage | 2.625V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |