The EH3700TTS-7.3728M TR is a ceramic surface mount device crystal oscillator with a standard frequency of 7.3728MHz and frequency stability of ±100ppm. It has a load capacitance of 15pF and a maximum symmetry of 55 degrees. The oscillator operates over a temperature range of 0 to 70 degrees Celsius with a minimum operating supply voltage of 2.375V and a maximum operating supply voltage of 2.625V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Ecliptek EH3700TTS-7.3728M TR technical specifications.
| Type | Crystal Oscillator |
| Standard Frequency | 7.3728MHz |
| Frequency Stability | ±100ppm |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Symmetry | 55% |
| Min Operating Supply Voltage | 2.375V |
| Max Operating Supply Voltage | 2.625V |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |