The EH4600TS-7.3728M TR is a ceramic surface mount crystal oscillator with a standard frequency of 7.3728MHz and a frequency stability of ±100ppm. It operates over a temperature range of 0°C to 70°C and requires a supply voltage between 3.135V and 3.465V. The oscillator is packaged in a 4-pin CSMD package with a seated plane height of 1.05mm and a pin pitch of 2.2mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Ecliptek EH4600TS-7.3728M TR technical specifications.
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SMD |
| Package/Case | CSMD |
| Package Description | Ceramic Surface Mount Device |
| Lead Shape | Corner Concave |
| Pin Count | 4 |
| PCB | 4 |
| Package Length (mm) | 3.2 |
| Package Width (mm) | 2.5 |
| Package Height (mm) | 1.05 |
| Seated Plane Height (mm) | 1.05 |
| Pin Pitch (mm) | 2.2 |
| Package Material | Ceramic |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Crystal Oscillator |
| Standard Frequency | 7.3728MHz |
| Frequency Stability | ±100ppm |
| Load Capacitance | 30pF |
| Max Symmetry | 60% |
| Min Operating Supply Voltage | 3.135V |
| Max Operating Supply Voltage | 3.465V |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |