Ecliptek EP1100TPDL-3.000M technical specifications.
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | DIP |
| Package/Case | Metal DIP |
| Package Description | Metal Dual In Line Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 4 |
| PCB | 4 |
| Package Length (mm) | 20.8(Max) |
| Package Width (mm) | 13.2(Max) |
| Package Height (mm) | 5.08(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 5.98(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 2.54 |
| Package Material | Metal |
| Mounting | Through Hole |
| Type | Programmable Crystal Oscillator |
| Standard Frequency | 3MHz |
| Frequency Stability | ±100ppm |
| Max Symmetry | 55% |
| Min Operating Supply Voltage | 4.5V |
| Max Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |