ECS ECS-40-20-4XDN technical specifications.
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 150R |
| Frequency | 4MHz |
| Frequency Stability | 100ppm |
| Frequency Tolerance | 30ppm |
| Height | 3.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 11.35mm |
| Load Capacitance | 20pF |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Series | HC-49USX-DN |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 30ppm |
| Width | 4.65mm |