The BZW50-100B is a silicon transient voltage suppressor diode with a maximum operating temperature of 175 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -65 degrees Celsius. It has a bidirectional polarity and is available in a 2-terminal axial package. The diode element material is silicon and the diode type is a transient voltage suppressor diode. The maximum reverse voltage is 100V and the minimum breakdown voltage is 111V. The maximum non-repetitive peak reverse power dissipation is 5000W and the maximum clamping voltage is 179V.