The SIS5022M-153 is a 15uH wirewound inductor with a 20% tolerance and a maximum DC current of 3.4A. It has a maximum DC resistance of 0.048 ohms and a minimum self-resonant frequency of 20MHz. The inductor is designed for surface mount applications and has a product length of 18.54mm, a height of 7.62mm, and a product depth of 15.24mm. It operates over a temperature range of -40 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Elec & Eltek SIS5022M-153 technical specifications.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 15uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 3.4(Typ)A |
| Maximum Saturation Current | 2(Typ)A |
| Max DC Resistance | 0.048Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 20M(Typ)Hz |
| Product Length | 18.54mm |
| Height | 7.62mm |
| Product Depth | 15.24mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |