Electrocube's 935D1F105F is a 600VDC 1uF PP film capacitor with a tolerance of 1%. It features a through hole axial termination style and a size of 19.05 X 43.43. The capacitor operates within a temperature range of -55°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Electrocube 935D1F105F technical specifications.
| Capacitance | 1uF |
| Voltage | 600VDC|440VAC |
| Tolerance | 1% |
| DC Rated Voltage | 600VDC |
| Dielectric | PP |
| Negative Capacitance Tolerance | -1% |
| AC Rated Voltage | 440VAC |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Axial |
| Size | 19.05 X 43.43mm |