The CFR06ANE185GR film capacitor from Electronic Concepts features a capacitance of 1.8uF with a voltage rating of 400VDC and a tolerance of 2%. It has a negative capacitance tolerance of -2% and a positive capacitance tolerance of 2%. The capacitor operates within a temperature range of -55°C to 125°C and is constructed with a plastic cylindrical can. It is designed for through-hole mounting with an axial termination style.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Electronic Concepts CFR06ANE185GR technical specifications.
| Capacitance | 1.8uF |
| Voltage | 400VDC |
| Tolerance | 2% |
| DC Rated Voltage | 400VDC |
| Dielectric | PC |
| Negative Capacitance Tolerance | -2% |
| Positive Capacitance Tolerance | 2% |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Axial |
| Construction | Plastic Cylindrical Can |
| Size | 43.43 X 17.04 X 28.58mm |