The CFR06ANE225KR from Electronic Concepts is a film capacitor with a capacitance of 2.2uF and a voltage rating of 400VDC with 10% tolerance. It features a through hole axial termination style and a plastic cylindrical can construction. The capacitor operates within a temperature range of -55 to 125 degrees Celsius. It is constructed for through hole mounting and has a size of 43.43 X 19.43 X 28.58mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Electronic Concepts CFR06ANE225KR technical specifications.
| Capacitance | 2.2uF |
| Voltage | 400VDC |
| Tolerance | 10% |
| DC Rated Voltage | 400VDC |
| Dielectric | PC |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Axial |
| Construction | Plastic Cylindrical Can |
| Size | 43.43 X 19.43 X 28.58mm |