The CFR06ANE335JP film capacitor from Electronic Concepts features a capacitance of 3.3uF with a tolerance of 5% and a DC rated voltage of 400VDC. It has a negative capacitance tolerance of -5% and a positive capacitance tolerance of 5%. The capacitor operates within a temperature range of -55°C to 125°C and is mounted through a hole with an axial termination style. It is constructed with a plastic cylindrical can and measures 43.43 X 22.23 X 35.71 in size.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Electronic Concepts CFR06ANE335JP technical specifications.
| Capacitance | 3.3uF |
| Voltage | 400VDC |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 400VDC |
| Dielectric | PC |
| Negative Capacitance Tolerance | -5% |
| Positive Capacitance Tolerance | 5% |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Axial |
| Construction | Plastic Cylindrical Can |
| Size | 43.43 X 22.23 X 35.71mm |