The CFR06RNE185JP film capacitor from Electronic Concepts features a capacitance of 1.8uF and a DC rated voltage of 400VDC with a tolerance of 5%. It has a negative capacitance tolerance of -5% and a positive capacitance tolerance of 5%. The capacitor operates within a temperature range of -55°C to 125°C and is designed for through hole mounting with a radial termination style. The construction is a plastic cylindrical can with dimensions of 43.43 X 17.04 X 28.58 and a terminal pitch of 45.47.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Electronic Concepts CFR06RNE185JP technical specifications.
| Capacitance | 1.8uF |
| Voltage | 400VDC |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 400VDC |
| Dielectric | PC |
| Negative Capacitance Tolerance | -5% |
| Positive Capacitance Tolerance | 5% |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Plastic Cylindrical Can |
| Size | 43.43 X 17.04 X 28.58mm |
| Terminal Pitch | 45.47mm |