The CFR06RNE225GM is a film capacitor with a capacitance of 2.2uF and a voltage rating of 400VDC. It has a tolerance of 2% and is designed for through hole mounting with a radial termination style. The capacitor is constructed in a plastic cylindrical can and has a size of 43.43 X 19.43 X 28.58mm. It operates within a temperature range of -55 to 125 degrees Celsius. The capacitor meets a moderate failure rate standard.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Electronic Concepts CFR06RNE225GM technical specifications.
| Capacitance | 2.2uF |
| Voltage | 400VDC |
| Tolerance | 2% |
| DC Rated Voltage | 400VDC |
| Dielectric | PC |
| Negative Capacitance Tolerance | -2% |
| Positive Capacitance Tolerance | 2% |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Plastic Cylindrical Can |
| Size | 43.43 X 19.43 X 28.58mm |
| Terminal Pitch | 45.47mm |