The CFR06RNE225KM film capacitor from Electronic Concepts features a capacitance of 2.2uF with a tolerance of 10% and a DC rated voltage of 400VDC. It has a dielectric of PC and a negative capacitance tolerance of -10. The capacitor operates within a temperature range of -55 to 125 degrees Celsius. It is constructed with a plastic cylindrical can and has a radial termination style. The component is available in a through-hole package with a terminal pitch of 45.47mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Electronic Concepts CFR06RNE225KM technical specifications.
| Capacitance | 2.2uF |
| Voltage | 400VDC |
| Tolerance | 10% |
| DC Rated Voltage | 400VDC |
| Dielectric | PC |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Plastic Cylindrical Can |
| Size | 43.43 X 19.43 X 28.58mm |
| Terminal Pitch | 45.47mm |