The CFR06RNE335KP film capacitor features a capacitance of 3.3uF with a tolerance of 10% and a DC rated voltage of 400VDC. It operates within a temperature range of -55 to 125 degrees Celsius and is constructed with a plastic cylindrical can. The capacitor is designed for through hole mounting with a radial termination style and a terminal pitch of 45.47mm. It has a size of 43.43 X 22.23 X 35.71mm and a failure rate of P.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Electronic Concepts CFR06RNE335KP technical specifications.
| Capacitance | 3.3uF |
| Voltage | 400VDC |
| Tolerance | 10% |
| DC Rated Voltage | 400VDC |
| Dielectric | PC |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Plastic Cylindrical Can |
| Size | 43.43 X 22.23 X 35.71mm |
| Terminal Pitch | 45.47mm |