The CFR06RNE335KR film capacitor from Electronic Concepts features a capacitance of 3.3uF with a tolerance of 10%. It has a DC rated voltage of 400VDC and is constructed with a plastic cylindrical can. The capacitor is designed for through hole mounting with a radial termination style. It operates within a temperature range of -55°C to 125°C and has a failure rate of R.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Electronic Concepts CFR06RNE335KR technical specifications.
| Capacitance | 3.3uF |
| Voltage | 400VDC |
| Tolerance | 10% |
| DC Rated Voltage | 400VDC |
| Dielectric | PC |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Plastic Cylindrical Can |
| Size | 43.43 X 22.23 X 35.71mm |
| Terminal Pitch | 45.47mm |