This Elna LAH-63V472MS2# is a through hole mounted electrolytic capacitor with a capacitance of 4700uF and a voltage rating of 63VDC. It has a tolerance of 20% and an ESR of 0.053. The capacitor is designed for operation between -40 and 105 degrees Celsius. It is a standard type electrolytic capacitor with a snap-in termination style and a lead diameter of 0.9mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Elna LAH-63V472MS2# technical specifications.
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Lead Diameter (mm) | 0.9 |
| Terminal Pitch (mm) | 10 |
| Product Height (mm) | 30 |
| Product Diameter (mm) | 35 |
| Number of Terminals | 2 |
| Size (mm) | 35 X 30 |
| Capacitance | 4700uF |
| Voltage | 63VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 63VDC |
| ESR | 0.053Ohm |
| Ripple Current | 2830mA |
| Leakage Current | 3000@5MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Type | Electrolytic |
| ESR Type | Standard |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |