The Elna RSG-10V821MS53 is an aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 820uF and a working voltage of 10VDC. It has a tolerance of 20% and a ripple current rating of 1010. The capacitor is designed for through hole mounting with a radial termination style and is constructed with an aluminum cylindrical can. It has a maximum impedance of 0.12 at 20°C and 100kHz, and 0.3 at -10°C and 100kHz. The operating temperature range is from -55°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Elna RSG-10V821MS53 technical specifications.
| Capacitance | 820uF |
| Voltage | 10VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 10VDC |
| Ripple Current | 1010mA |
| Leakage Current | 84@2MinuA |
| Lifetime | 3000h |
| Size | 10 X 20mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 5mm |
| Maximum Impedance | 0.12@20°C@100kHz|0.3@-10°C@100kHzOhm |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |