The Emerson DS850DC-3-003 is a 850W AC/DC power supply with a single 12V output capable of delivering 70A of current. It operates within a temperature range of 0°C to 50°C and has a maximum power dissipation of 850W. The power supply is designed for rack-mount applications and is available in a package quantity of 16 units.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Emerson DS850DC-3-003 technical specifications.
| Current - Output 1 | 70A |
| Efficiency | 80% |
| Height | 1.57inch |
| Length | 11inch |
| Max Input Voltage | -75V |
| Min Input Voltage | -40V |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Power Dissipation | 850W |
| Mount | Rack |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 850W |
| Package Quantity | 16 |
| Series | DS850DC-3 (850W) |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Width | 3.2inch |