Emerson LCC250-12U-7P technical specifications.
| Current - Output 1 | 20.8A |
| Depth | 101.4mm |
| Efficiency | 89% |
| Height | 37.6mm |
| Isolation Voltage | 4kV |
| Length | 177.6mm |
| Max Current Rating | 3.4A |
| Max Input Voltage | 264V |
| Min Input Voltage | 90V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 20.8A |
| Max Output Power | 250W |
| Max Power Dissipation | 250W |
| Mount | Chassis Mount |
| Nominal Output Voltage | 12V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 20.8A |
| Output Power | 250W |
| Output Voltage | 12V |
| Package Quantity | 40 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | IP64 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LCC250 (250W) |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Width | 101.4mm |