Emerson SCD30S12-DN technical specifications.
| Approvals | CE |
| Current - Output 1 | 2.5A |
| Current Rating | 2.5A |
| Depth | 33mm |
| Height | 1.3inch |
| Length | 4.72inch |
| Max Input Voltage (DC) | 72V |
| Min Input Voltage (DC) | 20V |
| Max Input Voltage | 72V |
| Min Input Voltage | 20V |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Output Current | 2.5A |
| Max Output Power | 30W |
| Mount | Panel, DIN Rail, Chassis Mount, Screw |
| Nominal Output Voltage | 12V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 2.5A |
| Output Power | 30W |
| Output Voltage | 12V |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Series | SCD |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Weight | 0.86lb |
| Width | 2.56inch |