Emerson SCP30S24B-DN technical specifications.
| Package/Case | 100 |
| Current - Output 1 | 1.3A |
| Current Rating | 1.3A |
| Frequency | 833MHz |
| Height | 4.71inch |
| Length | 68mm |
| Min Input Voltage (AC) | 85V |
| Max Input Voltage | 264V |
| Min Input Voltage | 85V |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Output Current | 1.3A |
| Max Output Power | 30W |
| Max Output Voltage | 24V |
| Min Output Voltage | 24V |
| Mount | DIN Rail |
| Nominal Output Voltage | 24V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.3A |
| Output Power | 31W |
| Output Voltage | 24V |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Series | SCP |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage Rating (AC) | 264V |
| DC Rated Voltage | 375V |
| Weight | 380g |
| Width | 2.55inch |