Emerson SDN5-24-480C technical specifications.
| Current - Output 1 | 5A |
| Depth | 4.36inch |
| Height | 4.85inch |
| Input Current | 400mA |
| Length | 116mm |
| Max Input Current | 700mA |
| Min Input Voltage (AC) | 320V |
| Max Input Voltage | 540V |
| Min Input Voltage | 320V |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Output Current | 5A |
| Max Output Power | 120W |
| Max Output Voltage | 28.5V |
| Min Output Voltage | 23.5V |
| Mount | DIN Rail |
| Nominal Output Voltage | 24V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 5A |
| Output Power | 120W |
| Output Voltage | 24V |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Series | SDN-C |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Weight | 0.52kg |
| Width | 1.97inch |