EOS Power LFMVLT80-4002 technical specifications.
| Pin Count | 16 |
| PCB | 16 |
| Package Length (mm) | 127 |
| Package Width (mm) | 77.2 |
| Package Height (mm) | 27.25 |
| Mounting | Screw |
| Style | Open Frame |
| Type | Regulated |
| Number of Outputs | 4 |
| Output Voltage | 5.1|15.9|-5.1|-15.9V |
| Maximum Output Current | 10|3|0.8|0.8A |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Maximum Output Power | 80W |
| Efficiency | 87(Typ)% |
| Minimum Isolation Voltage | 5657VDC |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Configurable | No |
| Medical Application | Yes |
| Line Regulation | 0.3% |
| Input Connector Type | Pin Terminal Block |
| Power Indicator | No |
| Output Type | Fixed |
| Load Regulation | 1%|5%|5%|5% |
| Maximum Input Current | 1.7A |
| Tolerance | ±3|±5|±5|±5% |
| Ripple & Noise | 1% |