EOS Power LFVLT80-1008 technical specifications.
| Type | Regulated |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 36V |
| Maximum Output Current | 2.2A |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Maximum Output Power | 80W |
| Efficiency | 87(Typ)% |
| Minimum Isolation Voltage | 4242VDC |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Medical Application | No |
| Line Regulation | 0.3% |
| Output Type | Fixed |
| Load Regulation | 1% |
| Maximum Input Current | 1.7A |
| Tolerance | ±3% |
| Ripple & Noise | 1% |