The Epson FA-12824.0000MF10Z-W3 is a 24MHz crystal with a frequency stability of 10ppm. It operates over a temperature range of -20°C to 75°C and is packaged in a surface mount SMD/SMT package. The crystal is lead free and RoHS compliant, making it suitable for use in a variety of applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Epson FA-12824.0000MF10Z-W3 technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Drive Level | 200uW |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 80R |
| Frequency | 24MHz |
| Frequency Stability | 10ppm |
| Frequency Tolerance | 10ppm |
| Height | 0.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2mm |
| Load Capacitance | 12pF |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FA-128 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10ppm |
| Width | 1.6mm |