
This general purpose power supply module has a single output voltage of 5.5V with a maximum current of 20A and output power of 110W. It is designed for through hole mounting in a module package. The module is RoHS compliant. Operating temperature range is not specified.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Ericsson BMR4510002/020 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 20A |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 40A |
| Output Power | 110W |
| Output Voltage | 3.6V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | BMR 451 |
| Voltage - Output 1 | 5.5V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Ericsson BMR4510002/020 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.