
The BMR4511002/020 from Ericsson is a DC/DC converter module with a single output voltage of 3.3V and a maximum output current of 40A, resulting in a maximum output power of 132W. It is available in a through-hole package and is compliant with RoHS regulations. The module is part of the BMR 451 series and is designed for board mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 40A |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 40A |
| Output Power | 132W |
| Output Voltage | 3.6V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | BMR 451 |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| RoHS | Compliant |
