
The BMR 462 Series power supply is a single output device with a maximum operating temperature of 120°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a current output of 12A and an output power of 60W. The device is packaged in a SIP format with dimensions of 15.6mm in height, 20.8mm in length, and 7.6mm in width.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Ericsson BMR4622002/001 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SIP |
| Current - Output 1 | 12A |
| Height | 15.6mm |
| Length | 20.8mm |
| Max Operating Temperature | 120°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 60W |
| Series | BMR 462 |
| Width | 7.6mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Ericsson BMR4622002/001 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
