The CL201212-47N-F is a high frequency chip inductor from Etronic Team. It features a wirewound technology and unshielded protection style. The inductor has a ceramic core material and a minimum quality factor of 60. It operates within a maximum DC current of 0.5 and a maximum saturation current of 0.5. The inductor's minimum self resonant frequency is 1650 MHz and its maximum DC resistance is 0.31 ohms. It is available in an 0805 case size with a product length of 2.16 mm, height of 1.52 mm, and product depth of 1.52 mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | High Frequency Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.047uH |
| Tolerance | 1% |
| Inductance Test Frequency | 200MHz |
| Maximum DC Current | 0.5A |
| Maximum Saturation Current | 0.5A |
| Max DC Resistance | 0.31Ohm |
| Minimum Quality Factor | 60 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 1650MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.16mm |
| Height | 1.52mm |
| Product Depth | 1.52mm |
| RoHS Version | 2002/95/EC |