Inductor High Frequency Chip Unshielded Wirewound 0.22uH 10% 100MHz 50Q-Factor Ceramic 0.4A 0.7Ohm DCR 0805 T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | High Frequency Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.22uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 100MHz |
| Maximum DC Current | 0.4A |
| Maximum Saturation Current | 0.4A |
| Max DC Resistance | 0.7Ohm |
| Minimum Quality Factor | 50 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 850MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.16mm |
| Height | 1.52mm |
| Product Depth | 1.52mm |
| RoHS Version | 2002/95/EC |