The CL201212-R39-F is a high frequency chip inductor from Etronic Team. It features a wirewound technology and ceramic core material. The inductor has a nominal inductance of 0.39uH with a tolerance of 1%. It is designed for surface mount applications and has a case size of 0805. The inductor is rated for a maximum DC current of 0.2A and a maximum saturation current of 0.2A. It has a minimum quality factor of 40 and a minimum self resonant frequency of 700Mhz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | High Frequency Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.39uH |
| Tolerance | 1% |
| Inductance Test Frequency | 100MHz |
| Maximum DC Current | 0.2A |
| Maximum Saturation Current | 0.2A |
| Max DC Resistance | 1.5Ohm |
| Minimum Quality Factor | 40 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 700MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.16mm |
| Height | 1.52mm |
| Product Depth | 1.52mm |
| RoHS Version | 2002/95/EC |