Inductor High Frequency Chip Unshielded Wirewound 10uH 1% 7.9MHz 20Q-Factor Ceramic 0.1A 12Ohm DCR 1008 T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | High Frequency Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 10uH |
| Tolerance | 1% |
| Inductance Test Frequency | 7.9MHz |
| Maximum DC Current | 0.1A |
| Maximum Saturation Current | 0.1A |
| Max DC Resistance | 12Ohm |
| Minimum Quality Factor | 20 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 25MHz |
| Case Size | 1008 |
| Product Length | 2.92mm |
| Height | 2.23mm |
| Product Depth | 2.79mm |
| RoHS Version | 2002/95/EC |