The CM453232-1R5KB is a 1812 wirewound RF inductor with a nominal inductance of 1.5uH and a tolerance of 10%. It has a maximum DC current rating of 0.41A and a maximum DC resistance of 0.6R. The inductor's minimum quality factor is 50 and its minimum self resonant frequency is 70MHz. The device is designed for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 1.5uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 7.96MHz |
| Maximum DC Current | 0.41A |
| Max DC Resistance | 0.6Ohm |
| Minimum Quality Factor | 50 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 70MHz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.8mm |
| Height | 3.4mm |
| Product Depth | 3.4mm |
| RoHS Version | 2002/95/EC |