This 220uH wirewound inductor is designed for RF applications with a tolerance of 10%. It has a maximum DC current of 0.1A and a maximum DC resistance of 10 ohms. The inductor's minimum quality factor is 40 and its minimum self resonant frequency is 4MHz. It is available in a 1812 case size with a product length of 4.8mm and a height of 3.4mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 220uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 796KHz |
| Maximum DC Current | 0.1A |
| Max DC Resistance | 10Ohm |
| Minimum Quality Factor | 40 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 4MHz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.8mm |
| Height | 3.4mm |
| Product Depth | 3.4mm |
| RoHS Version | 2002/95/EC |