This is a wirewound inductor with a nominal inductance of 4.7uH and a tolerance of 10%. It has a maximum DC current rating of 0.315A and a maximum DC resistance of 1 ohm. The inductor is designed for surface mount applications and has a case size of 1812. It is tested at a frequency of 7.96MHz and has a minimum quality factor of 50 and a minimum self-resonant frequency of 35MHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 4.7uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 7.96MHz |
| Maximum DC Current | 0.315A |
| Max DC Resistance | 1Ohm |
| Minimum Quality Factor | 50 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 35MHz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.8mm |
| Height | 3.4mm |
| Product Depth | 3.4mm |
| RoHS Version | 2002/95/EC |