The FL252016-100-F is a high frequency chip inductor from Etronic Team with a wirewound technology and ceramic core material. It features an unshielded protection style and 1% tolerance. The inductor has a minimum quality factor of 25 and a minimum self resonant frequency of 28 MHz. It measures 2.92mm in length, 2.23mm in height, and 2.79mm in depth, with a case size of 1008. The inductor can handle a maximum DC current of 0.155A and has a maximum saturation current of 0.155A. It is designed for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | High Frequency Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 10uH |
| Tolerance | 1% |
| Inductance Test Frequency | 2.52MHz |
| Maximum DC Current | 0.155A |
| Maximum Saturation Current | 0.155A |
| Max DC Resistance | 3.5Ohm |
| Minimum Quality Factor | 25 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 28MHz |
| Case Size | 1008 |
| Product Length | 2.92mm |
| Height | 2.23mm |
| Product Depth | 2.79mm |
| RoHS Version | 2002/95/EC |