The SD0604-100J-B is a general purpose wirewound inductor with an inductance of 10uH and a tolerance of 5%. It has a maximum DC current rating of 1.45A and a maximum DC resistance of 0.1R. The inductor is designed for surface mount applications and has a product length of 5.6mm and a height of 4.5mm. The inductance test frequency is 100KHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Etronic Team SD0604-100J-B technical specifications.
| Type | General Purpose |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 10uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 1.45A |
| Max DC Resistance | 0.1Ohm |
| Product Length | 5.6mm |
| Height | 4.5mm |
| Product Depth | 5.6mm |