The SD0604-100M-7 is a general purpose wirewound inductor with a nominal inductance of 10uH and a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 1.45A and a maximum DC resistance of 0.1 ohms. The inductor is designed for surface mount applications and has a product length, height, and depth of 5.6mm, 4.5mm, and 5.6mm respectively.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Etronic Team SD0604-100M-7 technical specifications.
| Type | General Purpose |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 10uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 1.45A |
| Max DC Resistance | 0.1Ohm |
| Product Length | 5.6mm |
| Height | 4.5mm |
| Product Depth | 5.6mm |