The SD0604-120M-A is a general purpose, wirewound inductor with an inductance of 12uH and a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 1.4A and a maximum DC resistance of 0.12 Ohm. The inductor measures 5.6mm in length, 4.5mm in height, and 5.6mm in depth. It is a surface mount component.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Etronic Team SD0604-120M-A technical specifications.
| Type | General Purpose |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 12uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 1.4A |
| Max DC Resistance | 0.12Ohm |
| Product Length | 5.6mm |
| Height | 4.5mm |
| Product Depth | 5.6mm |