The SD0604-180M-7 is an 18uH wirewound inductor with a tolerance of 20% and a maximum DC current of 1.25A. It has a maximum DC resistance of 0.15Ohm and is designed for surface mount applications. The inductor measures 5.6mm in length and 4.5mm in height, with a product depth of 5.6mm. It is suitable for use in general purpose applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Etronic Team SD0604-180M-7 technical specifications.
| Type | General Purpose |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 18uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 1.25A |
| Max DC Resistance | 0.15Ohm |
| Product Length | 5.6mm |
| Height | 4.5mm |
| Product Depth | 5.6mm |