The SD0604-181J-7 is a general purpose fixed inductor with a wirewound technology. It has an inductance of 180uH with a tolerance of 5%. The inductance test frequency is 100KHz. The maximum DC current is 0.38A and the maximum DC resistance is 1.38 ohms. The product length is 5.6mm, height is 4.5mm, and product depth is 5.6mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Etronic Team SD0604-181J-7 technical specifications.
| Type | General Purpose |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 180uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.38A |
| Max DC Resistance | 1.38Ohm |
| Product Length | 5.6mm |
| Height | 4.5mm |
| Product Depth | 5.6mm |