The SD0604-220J-A is a 22uH wirewound inductor with a tolerance of 5%. It has a maximum DC current of 1.1 and a maximum DC resistance of 0.19. The inductor is designed for surface mount applications and has a product length of 5.6mm, a height of 4.5mm, and a product depth of 5.6mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Etronic Team SD0604-220J-A technical specifications.
| Type | General Purpose |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 22uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 1.1A |
| Max DC Resistance | 0.19Ohm |
| Product Length | 5.6mm |
| Height | 4.5mm |
| Product Depth | 5.6mm |