The SD0604-220M-A is a general-purpose wirewound inductor with an inductance of 22uH and a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 1.1A and a maximum DC resistance of 0.19 ohms. The inductor is designed for surface mount applications and has dimensions of 5.6mm in length, 4.5mm in height, and 5.6mm in depth.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Etronic Team SD0604-220M-A technical specifications.
| Type | General Purpose |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 22uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 1.1A |
| Max DC Resistance | 0.19Ohm |
| Product Length | 5.6mm |
| Height | 4.5mm |
| Product Depth | 5.6mm |