The SD0604-221K-7 is a general-purpose wirewound inductor with an inductance of 220uH and a tolerance of 10%. It has a maximum DC current rating of 0.35A and a maximum DC resistance of 1.57 ohms. The inductor measures 5.6mm in length, 4.5mm in height, and 5.6mm in depth. It is designed for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Etronic Team SD0604-221K-7 technical specifications.
| Type | General Purpose |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 220uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.35A |
| Max DC Resistance | 1.57Ohm |
| Product Length | 5.6mm |
| Height | 4.5mm |
| Product Depth | 5.6mm |