The SD0604-221M-7 is a general-purpose wirewound inductor designed for surface mount applications. It has a nominal inductance of 220 microhenries with a tolerance of 20%. The inductor can handle a maximum DC current of 0.35 amperes and has a maximum DC resistance of 1.57 ohms. The inductor measures 5.6 millimeters in length, 4.5 millimeters in height, and 5.6 millimeters in depth.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Etronic Team SD0604-221M-7 technical specifications.
| Type | General Purpose |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 220uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.35A |
| Max DC Resistance | 1.57Ohm |
| Product Length | 5.6mm |
| Height | 4.5mm |
| Product Depth | 5.6mm |