The SD0604-330M-B is a general purpose wirewound inductor with an inductance of 33uH and a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 0.88A and a maximum DC resistance of 0.25 ohms. The inductor is designed for surface mount applications and has a product length of 5.6mm, height of 4.5mm, and product depth of 5.6mm. The inductor's inductance is tested at a frequency of 100KHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Etronic Team SD0604-330M-B technical specifications.
| Type | General Purpose |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 33uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.88A |
| Max DC Resistance | 0.25Ohm |
| Product Length | 5.6mm |
| Height | 4.5mm |
| Product Depth | 5.6mm |