The SD0604-390K-A is a general purpose wirewound inductor with a tolerance of 10% and an inductance of 39uH. It has a maximum DC current of 0.8A and a maximum DC resistance of 0.32. The inductor is designed for surface mount applications with a product length of 5.6mm, height of 4.5mm, and product depth of 5.6mm. It is suitable for use in a wide range of applications, including those requiring a high level of inductance and current handling capability.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Etronic Team SD0604-390K-A technical specifications.
| Type | General Purpose |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 39uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.8A |
| Max DC Resistance | 0.32Ohm |
| Product Length | 5.6mm |
| Height | 4.5mm |
| Product Depth | 5.6mm |