The SD0604-3R3J-A is a surface mount fixed inductor from Etronic Team. It features a wirewound technology and a maximum DC current of 2A. The inductor has a tolerance of 5% and an inductance of 3.3uH, tested at 100K frequency. It measures 5.6mm in product length and 4.5mm in height, with a product depth of 5.6mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Etronic Team SD0604-3R3J-A technical specifications.
| Type | General Purpose |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 3.3uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 2A |
| Max DC Resistance | 0.06Ohm |
| Product Length | 5.6mm |
| Height | 4.5mm |
| Product Depth | 5.6mm |