The SD0604-3R3K-A is a general purpose wirewound inductor with a 3.3uH inductance value and a 10% tolerance. It has a maximum DC current rating of 2A and a maximum DC resistance of 0.06 ohms. The inductor is designed for surface mount applications and has a product length of 5.6mm, a height of 4.5mm, and a product depth of 5.6mm. It is suitable for a wide range of applications, including filtering and energy storage.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Etronic Team SD0604-3R3K-A technical specifications.
| Type | General Purpose |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 3.3uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 2A |
| Max DC Resistance | 0.06Ohm |
| Product Length | 5.6mm |
| Height | 4.5mm |
| Product Depth | 5.6mm |